Ze zijn leuk om te geven én te krijgen: complimenten. Maar eh, wat is nou eigenlijk een goed compliment? Wij vroegen het aan een deskundige.
Psycholoog en coach Anne de Jong schreef het boek De Geluksroute en weet (bijna) alles over het geven én ontvangen van een goed compliment. Komt goed van pas vandaag, want het is Nationale Complimentendag.
Waarom vinden we het zo fijn om een compliment te krijgen?
“Ik noem het in mijn boek ook wel de smeerolie van sociaal gedoe”. vertelt De Jong aan LINDA. “Als je een compliment krijgt, maakt je brein dopamine aan. Dat geeft je een lekker gevoel. Daartegenover staat dat we negatieve dingen beter onthouden dan positieve. De verhouding is een op vijf: zeg je iets negatiefs, dan moeten daar dus vijf complimenten tegenover staan. In een relatie is de verhouding zelfs een op acht.”
Wat voor fouten maken we bij het geven van complimenten?
“Je hebt verschillende soorten complimenten. Denk maar aan het nepcompliment: ‘Jij bent wel heel knap voor een dik iemand’. Of het voor-wat-hoort-wat-compliment: ‘Jij kunt zo goed overweg met klanten; wil jij deze map met mensen even voor mij terugbellen?’ Het is een compliment, maar je merkt direct dat het niet lekker voelt.”
“Waar we ook vaak de mist mee in gaan, is dat we wél heel vaak zien dat iemand een leuke broek draagt, goed bezig is of een nieuw kapsel heeft, maar dat we het niet benoemen. Dus bedenk vooral: geef ik een compliment, wat voor compliment is het én benoem ik het wel wanneer ik het denk?”
Wat bestempel jij dan als een goed compliment?
“De hidden treasure beschouw ik als het leukste compliment om te geven. Dat de ontvanger denkt, inderdaad, dat is ook zo. Dat kan ik echt veel beter dan anderen! Dus bedenk: wat maakt een ander nou speciaal en wat is nog niet vaak tegen hem of haar gezegd?”
“Is jouw collega naast creatieve duizendpoot ook een heel strategische zakenvrouw? Benoem het dan. Zo’n compliment geeft de ander ook direct een nieuwe portie zelfvertrouwen. Je ontdekt iets wat hij of zij nog niet over zichzelf wist.”

“Heeft diezelfde collega al zó vaak (van jou) gehoord dat ze een strategische zakenvrouw is, dan komt het compliment minder goed binnen. “Het moet geen ‘gebaande-padencompliment’ worden: iets wat je al zo vaak hebt gehoord, dat het je niet eens meer raakt.”
En ontvangen, waarom is dat soms zo lastig?
“Sommige mensen bagatelliseren het: ‘Het is maar een oudje, dat kan iedereen toch’. Dat helpt aan beide kanten niet. Het is leuk om de ander een compliment te geven. Maar als dat compliment vervolgens niet wordt aangenomen, zeg je eigenlijk: ik hoef jouw cadeau niet, ik geloof je niet. Ik wil meer bevestiging.”
“Wat je dus wél moet doen: even voelen wat er gezegd wordt. Het is vaak bescheidenheid, maar leer nou gewoon om dat cadeau te ontvangen. En zeg dankjewel tegen de ander. Dankjewel, wat superleuk dat je dat zegt!”
Laatste tip?
“Iedereen heeft van kinds af aan een andere betekenis aan het woord compliment gekoppeld. De een groeit op naast een warme kachel en heeft bijvoorbeeld altijd te horen gekregen hoe goed hij of zij presteert. De ander naast een koude koelkast: daar zijn de complimenten schaars geweest. Wat mij betreft kun je iemand altijd een complimentendouche geven. Als ze maar gemeend zijn.”
“Leuk om te oefenen: bedenk een compliment voor minstens drie mensen in je omgeving die je vandaag – online of offline – hebt gezien. Iets wat wel door je hoofd spookte, maar wat je niet hebt benoemd. En benoem het nu wél, de rest van de week!”
