In de eerste aflevering van Leven zonder Letters maken we kennis met Ria. Ze werkt als vrijwilliger bij de speelotheek, maar haar collega’s weten niet dat ze laaggeletterd is.
Ze heeft zichzelf namelijk handige trucs aangeleerd om dat te verbloemen.
Spellen
Presentator Frans Bauer vraagt wat Ria precies doet als vrijwilliger. Ze vertelt dat mensen hun geleende spellen of speelgoed komen terugbrengen en dat zij moet nalopen of het allemaal compleet is. “Klopt het niet, dan komt er een briefje op of de bieb wil bellen”, legt Ria uit.
Frans vraagt zich af hoe Ria dat voor elkaar krijgt, aangezien ze moeite heeft met lezen en schrijven. De vrijwilligster pakt de doos van het spel om te laten zien hoe ze dat aanpakt. “Kijk, er staat bijvoorbeeld op de doos: hier staat een 1. Dan weet ik dat iets er 1 keer moet zijn.” “Dus jij werkt aan de hand van de getallen”, concludeert Frans.
Briefje
“Dit zijn de spelkaarten, dus dat moeten er 140 zijn”, vertelt Ria trots. “En als het er niet 140 zijn…”, begint Frans. “Dan klopt het spel niet”, vult Ria aan. “En moet ik het op een briefje schrijven”, vervolgt ze. “Maar hoe schrijf je dat dan?” wil Frans weten.
“Kijk, stel dat er nu een kaart mist.” Ria pakt haar telefoon er bij. “Mist één kaart”, spreekt ze in. Wat op haar scherm verschijnt, schrijft ze over op het briefje met de datum erbij. “En zo denken mensen dat ik goed kan schrijven. Maar dat doe ik niet, dat doet de telefoon”, lacht Ria. Frans is onder de indruk van haar vindingrijkheid: “Jij bent briljant.”