Aafke Romeijn (32) is schrijver, muzikant, vlogger, fervent Twitteraar én de wekelijkse columnist van LINDA.nl. Deze keer schrijft ze over realityster Barbie die de ene na de andere haatreactie krijgt.
Aafke vraagt zich af of dit niet anders kan.
Aafke Romeijn (32) is schrijver, muzikant, vlogger, fervent Twitteraar én de wekelijkse columnist van LINDA.nl. Deze keer schrijft ze over realityster Barbie die de ene na de andere haatreactie krijgt.
Aafke vraagt zich af of dit niet anders kan.
Oh, wat hebben we met z’n allen gesmuld toen Barbie ten tonele kwam in Oh, Oh, Cherso. Met haar niet al te snuggere opmerkingen, haar teint – waar Donald Trump nog een puntje aan kan zuigen – en haar weave zo nep en tacky als spuitsneeuw waar je in december je raam mee decoreert. En we bleven van haar smullen toen ze haar eigen reallifesoap kreeg. Voor Barbie zelf ongetwijfeld een dream-come-true: het lukte haar als een van de weinigen om de roem vast te houden die een programma van één seizoen had opgeleverd.
Toen het even later misging met Samantha de Jong, stonden we er ook allemaal naar te kijken. We klikten massaal op elk Telegraaf-artikeltje met speculaties en medische details over haar zelfmoordpogingen, en creëerden daarmee een perverse prikkel: hoe slechter het met Samantha ging, hoe meer aandacht ze kreeg. En hoe meer aandacht ze kreeg, hoe slechter het ging. Dat is killing voor iemand die haar pas verkregen bekendheid niet kan relativeren.
Na de eerste zelfmoordpoging buitelde iedereen over elkaar heen om te roepen dat we het arme meisje toch vooral met rust moesten laten, maar het tegenovergestelde gebeurde. Toen daarop meerdere zelfmoordpogingen volgden, zou je zeggen dat het publiek z’n lesje wel geleerd had. Maar nee hoor: toen een paar dagen geleden berichten verschenen over Barbies miskraam, regende het meteen weer artikelen en bijbehorende nare reacties op Instagram. Die reacties waren zo haatdragend en heftig dat De Jong besloot alle reacties op Instagram uit te schakelen, en zelfs haar ex-vriend kwam eraan te pas om haar te verdedigen op sociale media.
Het publiek heeft geen geweten, zo blijkt maar weer. Het publiek is een roedel hyena’s die realitysterretjes die niet al te sterk in hun schoenen staan gebruikt om als verzwakte zebra’s op te jagen en te verscheuren. Het is alsof we terug zijn op het schoolplein: het is verontrustend om te zien hoe iemand gepest wordt, maar op een perverse manier is het ook geruststellend: zolang een ander gepest wordt, word jij het zelf niet.
Het publiek pest Barbie om zich beter te doen voelen over zichzelf, en dat is kinderachtig. We hebben allemaal verantwoordelijkheid, ook als we op artikeltjes klikken of door Instagram scrollen. Het zou mooi zijn als mensen daar eens wat meer bij stil zouden staan. En als je dan toch per se wil reageren op een bericht over een miskraam, schrijf dan gewoon iets liefs. Sterkte, ofzo.