Als het aan VVD, D66 en GroenLinks ligt, kunnen homo’s binnenkort ook bloed doneren als ze veilige seks hebben. Nu is dat nog niet altijd mogelijk.
Mannen die de afgelopen vier maanden het bed hebben gedeeld met een man, worden op dit moment geweerd.

'Laat homo's die veilig seks hebben óók bloed geven'
Discriminatie
Homo’s worden nu in veel gevallen nog geweigerd. Er is een grotere kans dat zulke donoren besmet zijn met bijvoorbeeld hiv of hepatitis. Die voorzorgsmaatregel discrimineert echter oppassende homo’s, vinden de drie partijen. Zij zien liever dat de bloedbank alleen mensen weert die zich risicovol gedragen.
Er moet onderzocht worden of donorbloed veilig blijft als bloedbank Sanquin in het vervolg zo gaat selecteren, stellen de drie partijen. Minister Bruno Bruins van Medische Zorg heeft er echter een hard hoofd in. Volgens hem werkt nog geen enkel land op deze manier. Aan het gevraagde onderzoek zouden daarnaast niet alleen praktische, maar ook ethische bezwaren kleven.
Bloedbank
Volgens Bruins is het ‘jammer’ dat homo’s worden uitgesloten, maar de veiligheid van de patiënten zou voorop staan. De bloedbank zou de groep nu al tegemoet zijn gekomen door de wachttermijn terug te brengen van een jaar tot vier maanden.
Lees ook
Regels rond bloeddonatie homo- en biseksuele mannen versoepeld: ‘Maar nog steeds te lang’
Toch hebben de partijen zicht op een Kamermeerderheid. Ze willen vaart maken met het onderzoek en vragen om een planning. Op het moment geven meer vrouwen dan mannen bloed, wat niet echt gewenst is. De bloedbank ziet graag een afspiegeling van de bevolking, én mannen kunnen vaker doneren dan vrouwen.












