Waar Duitsland, Ierland en Scandinavië op het gebied van emancipatie in de top 10 schitteren, bungelt Nederland nu op de 43ste plek – van de 148 plekken – op de Global Gender Gap Index.

Nederland zakt op emancipatielijst: 'Vrouwen mogen toch stemmen en een bankrekening openen, wat zeur je dan?'
Dat blijkt uit het Global Gender Gap Report 2025 van het World Economic Forum (WEF).
Emancipatie in Nederland
Uit hetzelfde onderzoek bleek vorig jaar dat Nederland op de 28e plek stond. Dit was drie jaar lang het geval, maar nu vallen we dus vijftien plekken naar beneden. In Nederland is 75,6 procent van de genderkloof gedicht. Dat is een afname van 1,9 procent als we het vergelijken met vorig jaar. Hoewel het gebrek aan politieke invloed van vrouwen vooral de boosdoener is, staan we op het gebied van economische participatie en kansengelijkheid ook laag op de lijst: op plek 74.
Er zijn een lichte verbeteringen te zien volgens prof. dr. Henk Volberda van het Amsterdam Centre for Business Innovation van de UvA. Maar: “Die vallen in het niet bij de meer grote stappen die de Scandinavische landen en landen als het Verenigd Koninkrijk maken”, deelt hij met de Nederlandse Vrouwenraad.
Internationale resultaten
Wereldwijd is de kloof tussen man en vrouw iets afgenomen: zo’n 68,8 procent is gedicht. Het gaat om een stijging van 0,4 procent ten opzichte van vorig jaar. Maar bij gebrek aan (meer) actie duurt het nog 123 jaar – oftewel tot 2148 – totdat de kloof is gedicht.

Het is opvallend dat de arbeidsdeelname van vrouwen is gestegen tot 41,2 procent, maar dat ze vaak in laagbetaalde en mensgerichte sectoren werken. Ook vervult ‘maar’ 28,8 procent van de vrouwen een hogere leiderschapsfunctie en hebben ze 55,2 procent vaker een pauze op hun cv dan mannen.
Column Lisa Loeb
Om het onderwerp emancipatie én dit rapport in Nederland onder de aandacht te brengen, schreef cabaretier en mediamaker Lisa Loeb hierover haar column. Ze voelt Nederland flink aan de tand. “Bij de Olympische Spelen willen we als klein landje koste wat het kost in de top 10 van best presterende landen eindigen, maar op gendergelijkheid is er nul ambitie”, deelt ze.
“We houden onszelf qua emancipatie al decennia voor de gek. Vieren successen uit het verleden, maar hebben geen oog voor het feit dat we aan alle kanten worden ingehaald. Want het is hier zogenaamd toch allemaal al geregeld? Vrouwen mogen toch stemmen en een bankrekening openen, wat zeur je dan?” aldus Lisa.
Het beste van LINDA. direct in je mail? Meld je aan voor onze nieuwsbrief.
