Ana Sergia Alcivar Chenche komt speciaal vanuit Genua om in Rome een liposuctie te laten uitvoeren. De 47-jarige vrouw uit Ecuador zal het resultaat alleen nooit zien, want ze raakt in coma op de operatietafel van de illegale kliniek en overlijdt later in het ziekenhuis.

Eén op de vier klinieken voor plastische chirurgie in Italië werkt illegaal: 'Met een fles grappa als verdovingsmiddel'
Uit onderzoek blijkt dat één op de vier plastische chirurgie klinieken in Italië niet aan de eisen voldoen of simpelweg illegaal zijn.
Liposuctie
‘We bieden beste prijs op de Italiaanse markt zonder aan kwaliteit of veiligheid in te boeten.’ José Lizarraga Picciotti weet zijn kliniek voor plastische chirurgie in de wijk Torrevecchia, in het noord-westen van Rome, goed aan te prijzen. ‘Onze passie is je terug in de tijd te laten gaan. En dat kunnen we’, luidt de ronkende tekst op de website van de van oorsprong Peruviaanse arts. Naast de tekst staat een hele reeks voor- en nafoto’s van tevreden klanten die bij hem een neuscorrectie, borstvergroting of liposuctie hebben ondergaan.

Dat aanprijzen gaat hem blijkbaar goed af, want zijn Instagram is behalve een serie voor- en nafoto’s vooral een verzameling foto’s van Lizarraga Piciotti, zittend op dure banken in luxe appartementen en leunend op exclusieve auto’s. Zijn kliniek lijkt nogal winstgevend te zijn, er is echter een klein probleempje: de Peruviaanse arts heeft al ruim 13 jaar geen medische vergunning meer. Zijn plastische chirurgie kliniek is illegaal.
Daar kwam de politie achter na een huiszoeking, toen begin juni Ana Sergia Acivar Chenche een liposuctie niet overleefde. Tijdens de behandeling werd de 47-jarige vrouw onwel, maar Lizarraga Picciotti en de aanwezige anesthesist en verpleegkundige waarschuwden niet gelijk een ambulance. Ze probeerden de vrouw te reanimeren. Toen de ambulance eindelijk kwam, was de situatie van de Ecuadoraanse vrouw zo kritiek, dat ze uiteindelijk in het ziekenhuis overleed. Tegen de kliniekeigenaar, de anesthesist en de verpleegkundige is een onderzoek ingesteld. Hen wordt dood door schuld ten laste gelegd.
Dubieuze operaties
Zoals gezegd heeft dokter Lizarraga Piciotti al dertien jaar geen vergunning meer. Al twee keer eerder was hij betrokken bij dubieuze operaties. In 2006 en 2018 hebben patiënten aangifte gedaan tegen de arts. “Hij heeft me geruïneerd, met nog steeds aanhoudende pijn en een onherkenbare buik”, verklaarde een vrouw die de arts had aangeklaagd na een dubbele operatie. De eerste werd in Rome gedaan, de tweede in Desenzano del Garda. “Die laatste ingreep was bedoeld om de complicaties van de eerste te verhelpen”, legt de advocaat van de vrouw uit. “Hij kwam aan met een fles grappa als verdovingsmiddel”, herinnert de vrouw zich.

Het is het derde slachtoffer in korte tijd in een plastischechirurgiekliniek in Rome. In november vorig jaar overleed de 22-jarige Margaret Spada na een neuscorrectie in een kliniek in de Italiaanse hoofdstad. Tijdens de behandeling raakt ze in coma en na drie dagen overlijdt ze in het ziekenhuis. De kliniek blijkt nergens geregistreerd te staan en de eigenaren en ‘artsen’ hebben geen enkele medische opleiding of vergunning. Een half jaar eerder overleed Simonetta Kalfus na een liposuctie in een kliniek in de wijk Cinecittà, in het oosten van Rome. Tijdens de behandeling liep ze een ernstige bloedvergiftiging op, raakte in coma en overleed vier dagen later in het ziekenhuis.
Invallen in klinieken
Na het fatale incident met Lizarraga Piciotti, en met in het achterhoofd de andere twee zaken, deed het ministerie van Volksgezondheid onderzoek naar esthetische klinieken in heel Italië. Begin juni deed de Italiaanse politie invallen in meer dan duizend centra voor esthetische chirurgie in heel het land. In de helft van de klinieken is iets niet in orde en dertig instellingen bleken compleet illegaal. Steeds meer cosmetische klinieken prijzen zichzelf aan op het internet, via TikTok en Instagram, zoals ook de geschorste plastisch chirurg José Lizarraga Picciotti in Rome.
“Het is een jungle”, zegt Paolo Santanchè, al decennia een gevierd plastisch chirurg in Milaan, tegen de Italiaanse krant La Stampa. “Het internet zit vol met mensen die zich specialist of ‘chirurg van vips’ noemen, zonder het te zijn. Maar als we het aantal mensen dat werkt in de esthetische sector vergelijken met de mensen die daadwerkelijk ingeschreven zijn bij de beroepsvereniging, dan ontdek je dat het werkelijke aantal specialisten nog niet eens de helft bedraagt.”
Steeds meer interesse
De vraag naar cosmetische ingrepen neemt de laatste jaren in Italië alleen maar toe. Het land staat met bijna 800 duizend geregistreerde cosmetische ingrepen, waarvan 262 duizend operaties, op de achtste plaats in de wereld. De borstvergroting, ooglidcorrectie en liposuctie zijn de populairste ingrepen. De vraag groeit maar de controles blijven achterwege, vooral op het gebied van fillers en botox is het compleet wild west. Die producten zijn vrij gemakkelijk online te bestellen, waardoor de eerste de beste beunhaas zich de koning van de cosmetische ingrepen kan wanen. Met ongelukken tot gevolg. “We zien grote trauma’s in gezichten”, vertelt Maurizio Benci van de vereniging van Esthetische Gezondheidszorg tegen La Stampa. “We nodigen artsen uit om niet noodzakelijke ingrepen achterwege te laten.”
Helaas geeft niet iedereen gehoor aan die oproep, zelfs niet als het gaat om ingrijpende medische ingrepen als een liposuctie. Blijkbaar was geld verdienen, en dat weer investeren in een reeks Peruviaanse restaurants in Rome, voor José Lizarraga Picciotti belangrijker dan het welzijn van zijn patiënten.
Ana Sergia Acivar Chenche kan het helaas niet meer navertellen.
