Portretten

Chella (38): ‘Als je communicatief sterk bent, kun je toch geen autisme hebben? Mooi wel dus’

Vrouwen met autisme krijgen vaak veel later hun diagnose dan mannen, omdat ze goed zijn in maskeren en het tonen van sociaal wenselijk gedrag. “Als je je eigen grenzen niet kent, ga je er gegarandeerd overheen.”

CHELLA VALKERING (38) is ­communicatiestratege en oprichtster van het platform Gek Genoeg. Ze kreeg vijf jaar geleden de diagnose autismespectrumstoornis.
“Er komen de hele tijd zó veel indrukken bij me binnen. Geluiden, bewegingen, maar ook sterke parfums. Het openbaar vervoer is een kwelling. En als iemand spontaan langskomt, trek ik dat niet. Als je je eigen grenzen niet kent, ga je er gegarandeerd overheen: ik was steevast als enige kapót na een avondje uit met vriendinnen. Op mijn 25ste kwam de diagnose misofonie, een hersenaandoening waarbij geluid extreme emoties kan oproepen. Toen ik acht jaar later ging samenwonen, liep ik tegen steeds meer problemen aan. Mijn behandelaar liet voor het eerst het woord autisme vallen.