Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft een verbod op een veelgebruikte abortuspil geblokkeerd.
Het Amerikaanse ministerie van Justitie was naar het Hof gestapt na een uitspraak van een rechter in Texas, die de pil bijna helemaal in de ban wilde doen.
Abortuspil
Justitie én de fabrikant van het middel mifepriston hadden een noodverzoek ingediend om in te grijpen na de uitspraak in Texas. Door die uitspraak zou de distributie van de abortuspil op korte termijn worden opgeschort. De pil zou in dat geval mogelijk maandenlang niet beschikbaar zijn geweest in afwachting van komende rechtszaken.
Anti-abortusgroepen
Mifepriston wordt in combinatie met misoprostol gebruikt om een zwangerschap te beëindigen. Het middel wordt bij ruim de helft van alle abortussen in de Verenigde Staten gebruikt.
De door anti-abortusgroepen aangespannen zaak is nu weer doorverwezen naar een lagere federale rechtbank in New Orleans. Vanaf 17 mei nemen zij een besluit over de kwestie. De groepen stellen dat medicijntoezichthouder FDA het middel mifepriston in 2000 illegaal heeft goedgekeurd. Als één van de partijen zich niet bij een volgende uitspraak neerlegt, kan de zaak weer bij het Hooggerechtshof belanden.
Joe Biden
De Amerikaanse president Joe Biden prees de uitspraak van het Hooggerechtshof vrijdag. Hij zei daarbij: “Er zou niet meer op het spel kunnen staan voor vrouwen door het hele land. Ik blijf vechten tegen politiek gedreven aanvallen op de gezondheidszorg voor vrouwen.”
Planned Parenthood, een gezondheidsorganisatie die onder meer veel abortusklinieken in de VS runt, liet op Twitter weten: “Dit is goed nieuws, maar toegang tot mifepriston had nooit op het spel mogen staan.”