Omvolking is een term die we helaas steeds vaker horen. Ik zou deze racistische complottheorie het liefst willen negeren, maar Ongehoord Nederland, nota bene een publieke omroep, wil het salonfähig maken.
“Ons volk wordt vervangen door een ander volk”, zei de Vlaamse politicus Filip Dewinter in hun talkshow. “Samen met die bevolkingsruil komt ook een beschavingsruil. Onze manier van leven wordt vervangen door de immigranten.”
In extreemrechtse kringen roept men al langer dat de witte mens met uitsterven wordt bedreigd, geteisterd door de snelle vergrijzing en een lage voortplantingsdrift. De kosmopolitische ’elite’ zou met opzet migranten binnenhalen om de bestaande bevolking te veranderen. ‘Geen omvolking, geen gelukzoekers’, tweette Wilders twee jaar geleden. Eerder sprak Baudet zich al uit tegen ’homeopathische verdunning’.
Deze gevaarlijke complottheorie heeft witte mannen al gemotiveerd om mensen van kleur uit te moorden, zoals onlangs gebeurde in het Amerikaanse Buffalo en in 2019 in het Nieuw-Zeelandse Christchurch. Dit gedachtegoed is dus schadelijker dan de komst van migranten. Want de grenzen van het Westen staan niet ’wagenwijd’ open, zoals vaak wordt beweerd, en maar weinig nieuwkomers mogen permanent blijven.
Er is ook geen sprake van een vooropgezet plan. Migratie is een natuurlijk proces dat al sinds mensenheugenis plaatsvindt. We reizen alleen wat vaker, verhuizen naar het buitenland, worden verliefd en stichten multiculturele gezinnen. Ik ben ook het product van vrijwillige homeopathische verdunning tussen een Nederlander en een Pakistaan. We zijn toch al sinds koloniale tijden een internationaal georiënteerd land?
Ondanks die buitenlandse invloeden is Nederland nog opvallend homogeen. Op dit moment heeft een op de vier Nederlanders een migratieachtergrond, blijkt uit een recente meting van het CBS. Van de totale bevolking heeft 11,2 procent een westerse migratieachtergrond en 14,5 procent een niet-westerse migratieachtergrond. De angst dat witte Hollanders worden verdreven door nieuwkomers lijkt me overdreven.
Dat de omvolkingstheorie ook sterk leeft in de VS, is nog wonderlijker. Daar klaagt alt-right dat nog maar 58 procent van de populatie uit ’non-Hispanic whites’ bestaat – want latino’s met een lichte huidskleur tellen niet mee. Maar waarom zouden witte mensen überhaupt de meerderheid moeten vormen in een smeltkroes? Nagenoeg de hele bevolking stamt af van migranten, ook de witte inwoners. Maar ja, die hebben van oudsher de macht en willen die behouden.
Hoe zal migratie de mensheid in de toekomst veranderen? Het veroorzaakt nu nog veel frictie. Ik las laatst bijvoorbeeld de term ’racial imposter syndrome’, over biculturele jongeren die zich niet geaccepteerd voelen in beide gemeenschappen. De omgeving oordeelt nog te vaak over mensen die niet in één hokje passen. Op TikTok worden biculturele influencers ook geregeld op hun huidskleur beoordeeld, omdat ze te donker of juist te licht ogen.
Mijn kosmopolitische hart hoopt juist dat de wereld één grote smeltkroes wordt, waardoor etnische en culturele labels overbodig worden, en de rangorde in huidskleuren verdwijnt. Misschien spreken we op den duur allemaal dezelfde taal en identificeren we ons op andere manieren met elkaar. Een schrikbeeld voor extreemrechts, maar in mijn ogen een utopie.
