Gisteren schreven wij over Victoria Koblenko, die door zestien uur per dag niets eten en de overige uren juist wel, veel afviel. Sommigen van jullie noemen dat ongezond, anderen zweren juist bij die levensstijl.
En dus belden wij met internist en hoogleraar diabetologie Hanno Pijl over het zogeheten Time Restricted Feeding en vroegen hem of dat nou wel of niét gezond is.
Lees ook
Victoria Koblenko viel twintig kilo af in zes maanden tijd en vertelt hoe ze in vorm blijft
Wat is Time Restricted Feeding?
Wat ten eerste duidelijk moet zijn, is dat Time Restricted Feeding – ook wel TRF genoemd – niet per definitie een dieet is. Hanno spreekt eerder van een levensstijl. “Bij een dieet betekent het namelijk dat je minder eet, zodat je afvalt. Dat is bij TRF niet per se het geval.” Mensen die het principe van TRF volgen, eten en vasten een bepaalde periode van de dag. Dat verschilt tussen acht en vijftien uur. TRF onderscheidt zich daarmee van de levensstijl die de meeste Nederlanders volgen, namelijk: drie keer per dag een maaltijd met tussendoortjes.
Wat gebeurt er met je lijf als je Time Restricted Feeding naleeft?
Hanno legt het antwoord op de vraag uit aan de hand van wat er juist gebeurt wanneer mensen regelmatig eten. De internist legt uit dat cellen in ons lichaam voelen wanneer we eten. “Die krijgen dan een signaal dat ze moeten groeien en zien de voedingsstoffen – voornamelijk de glucose en eiwitten – als brandstof en bouwstof. Wanneer mensen dus regelmatig op de dag eten, groeien de cellen op een gegeven moment uit hun jasje.” Dan krijg je celschade.
Dus TRF is gezonder dan regelmatig eten?
“Ja”, antwoordt de hoogleraar. “Juist door niet te eten, krijgen cellen voor een bepaalde periode van de dag geen signaal dat ze moeten groeien.” Dat maakt dat ze juist de schadelijke stoffen in het lichaam gaan omzetten in brandstof. “Als het ware ruimen ze de rommel in je lichaam voor een groot deel op en dat zorgt er weer voor dat mensen minder kans hebben op diabetes of bepaalde vormen van kanker.” De celschade wordt door TRF namelijk verminderd.
Je raadt de levensstijl dus aan?
“Ja, ik raad het absoluut aan, maar wil daarbij wel aangeven dat het alleen zinvol is als men ook gezond eet.” Daarmee doelt hij op het eten van onbewerkte producten. “Een deel per dag vasten en vervolgens de andere uren in de McDonald’s zitten is namelijk allesbehalve goed voor je lijf.” Wat Pijl daar ook aan toe wil voegen is dat Time Restricted Feeding wel de nodige discipline vraagt. “Het zit zo in onze cultuur om regelmatig te eten en dat loslaten en iets anders doen, vraagt om aanpassingen.”
Lees ook
Wat het Pioppi-dieet inhoudt en waarom het ineens overal is
Kan iedereen zomaar deze levensstijl overnemen?
“Nee, en dat wil ik ook graag benadrukken. Mensen die gezond zijn kunnen in principe morgen beginnen met Time Restricted Feeding, maar voor anderen met een ziekte geldt dat niet.” Dat wil niet zeggen dat de internist ook meteen zegt dat het niet mogelijk is. “Ik denk dat veel patiënten, denk aan mensen met diabetes, ook gebaat zijn bij TRF, maar raad wel aan dat in overleg met de huisarts te doen.” Over zwangere vrouwen is hij duidelijk: “Doe het dan maar niet, er is namelijk nog te weinig bekend over die doelgroep in combinatie met TRF.”
Hanno Pijl heeft geneeskunde gestudeerd aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Hij is lid van de Gezondheidsraad (commissie Voeding) geweest. Hij zit in het bestuur van het recent door LUMC en TNO opgerichte Nederlands Innovatiecentrum voor Leefstijlgeneeskunde.


















