Elke dag houdt LINDA.nl je met een liveblog op de hoogte van de belangrijkste ontwikkelingen rondom het coronavirus. Lees hier het liveblog terug van zondag 25 oktober.
De cijfers van de afgelopen 24 uur:
– 10.211 nieuwe coronabesmettingen
– 27 nieuwe sterfgevallen
– 30 nieuwe coronapatiënten in het ziekenhuis, 2145 in totaal, 488 op de IC.
22.18 Handhaven 1,5 meter
Veiligheidsregio’s gaan meer en strenger controleren op de 1,5 meter. Dat zegt Hubert Bruls, voorzitter van het Veiligheidsberaad, na afloop van de vergadering van de 25 veiligheidsregio’s maandagavond. Ook wordt er meer gehandhaafd op de maximale groepsgrootte en het alcoholverbod. Het is de bedoeling dat iedereen over het hele land dezelfde uitgangspunten hanteert.
21.24 CoronaMelder
Ongeveer 14.000 mensen hebben zich binnen ruim twee weken gemeld in de CoronaMelder app. Daarin gaven ze aan besmet te zijn met het virus. Dat zei zorgminister Hugo de Jonge maandag in de Eerste Kamer over het debat over de coronawet.
Dat vond hij ‘best heel veel’. Inmiddels hebben ruim 3,5 miljoen mensen de app gedownload op hun mobieltje. Ook dat vond De Jonge ‘best veel’.
19.50 WHO roept landen op maatregelen te nemen
De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) maant Europa om de inspanningen in de strijd tegen het coronavirus aanzienlijke te versnellen, omdat er ‘zeer, zeer grote’ aantallen besmettingen zijn. Tegelijkertijd zien ze ook een toenemend gebrek aan capaciteit om effectief contactonderzoek te doen.
19.48 Reisadvies Italië aangescherpt
Het reisadvies voor Italië wordt woensdag aangescherpt. Het gaat van geel naar oranje. Dat komt omdat het aantal besmettingen met het coronavirus ook in Italië is toegenomen. Met deze aanscherping worden alle noodzakelijke reizen ontraden. Wie toch in het land is geweest, moet bij thuiskomt tien dagen in quarantaine.
Het reisadvies naar Griekenland en de Canarische Eilanden wordt juist versoepeld. Nederlanders mogen hier binnenkort weer zonder beperkingen naartoe reizen. Dat bevestigt het ministerie van Buitenlandse Zaken aan NOS.
18.54 ‘Snel hardere maatregelen in Frankrijk’
Ook in Frankrijk pleiten artsen en politici voor snel hardere maatregelen in strijd tegen het coronavirus. Ze willen een uitbreiding van de avondklok of een volledige lockdown. “Al sinds een paar weken zijn we de controle over de epidemie kwijt. Er zit nog maar één ding op: het land moet weer op slot”, zei de prominente infectioloog Eric Caumes op de Franse radio.
“Ik heb het gevoel dat we weer op een lockdown afstevenen”, schreef bestuursvoorzitter Jean Rottner van de regio Grand Est op sociale media. “We kunnen het er beter nu over hebben, want straks is het te laat.”
Zondagavond werd bekend dat er in Frankrijk in 24 uur tijd 52.000 nieuwe besmettingsgevallen waren bijgekomen. Dat was een record.
18.50 ‘Maatregelen goed nageleefd’
Volgens minister van Justitie Ferd Grapperhaus worden de coronamaatregelen die eind september werden aangescherpt in alle veiligheidsregio’s redelijk tot goed nageleefd. Wel zijn er soms excessen, zoals feestjes die jongeren organiseren, zei hij maandag in de Eerste Kamer tijdens de behandeling van de coronawet.
Hij heeft cijfers tot 11 oktober. Tot dan waren er 27.195 processen-verbaal voor corona-overtredingen uitgeschreven. Daarvan zijn 20.000 boetes opgelegd en is in 7000 gevallen verzet aangetekend.
Volgens de minister werden er in de maanden juli en augustus werden er landelijk amper coronaboetes uitgedeeld. Soms maar twee per week. Sinds de recente aanscherpingen is meer ingezet op de handhaving van de regels.
18.09 Run op kappers
Kappers hebben het weer extra druk, nu mensen vrezen dat zij wellicht opnieuw dicht moeten. Brancheorganisatie ANKO krijgt van kappers uit heel het land te horen dat klanten nog snel een afspraak willen maken voor dinsdagavond, wanneer de persconferentie is.
“We krijgen signalen dat mensen voor de zekerheid nog snel naar de kapper willen. Ze zijn bang dat ze net zoals in dit voorjaar met uitgegroeid haar komen te zitten. Ze willen zeker geen ‘coronacoupe’ meer. We zijn een branche die niet gemist kan worden zo blijkt wel”, aldus de woordvoerster van ANKO.
18.08 Lockdown light
Duitsland overweegt een ‘lockdown light’. Dat meldt onder meer de Duitse krant Bild. Onder andere scholen, evenementen en horeca krijgen te maken met nieuwe beperkingen. Merkel zal daarover woensdag overleggen.
Bars en restaurants zouden dicht moeten, aldus Bild. Winkels mogen openblijven, maar onder bepaalde voorwaarden. Scholen en kinderdagverblijven moeten in gebieden met een groot aantal coronabesmettingen sluiten.
Duitsland doet het goed in vergelijking met buurlanden zoals Nederland, maar ook in dit land stijgt het aantal besmettingen fors.
16.40 Eén van de bekendste kerstmarkten ter wereld afgeblazen
De kerstmarkt in het Zuid-Duitse Neurenberg is afgeblazen in verband met het oplopende aantal coronabesmettingen. De zogenoemde Christkindlesmarkt in de Beierse stad is met elk jaar een paar miljoen bezoekers de bekendste ter wereld.
Door veel andere Duitse kerstmarkten is al eerder een streep gezet.

14.00: Aantal coronapatiënten in ziekenhuis stijgt met ruim 100
Ziekenhuizen behandelen maandag 2249 coronapatiënten. Dat zijn er 102 meer dan op zondag, meldt het Landelijk Coördinatiecentrum Patiënten Spreiding.
De verpleegafdelingen hebben in de afgelopen 24 uur 291 coronapatiënten opgenomen. Daar staat tegenover dat 205 mensen de verpleegafdelingen hebben verlaten. Hoeveel van hen naar huis of naar een revalidatiecentrum mochten, en hoeveel van hen naar een ic zijn overgebracht of zijn overleden, is niet bekend. Het totaal aantal coronapatiënten op de verpleegafdelingen steeg met 68 naar 1743.
13.45: Minister Slob in quarantaine, debat over Mediawet geschorst
Minister Arie Slob gaat in quarantaine, omdat hij meer dan een kwartier in contact is geweest met een medewerker die met het coronavirus besmet blijkt te zijn. Dat maakte hij maandag bekend tijdens de behandeling van de Mediawet. Het debat is geschorst.
De minister voelt zich overigens prima, meldde hij. Het overleg was om 11.00 uur begonnen en zou tot het begin van de middag duren, om daarna in de avond verder te gaan. De minister zal nu van huis uit gaan werken, aldus zijn woordvoerder.
Ik ga in quarantaine. De app CoronaMelder heeft mij gewaarschuwd. Een medewerker blijkt positief getest op het coronavirus. Ik laat me zo snel mogelijk testen. Ik werk door vanuit huis.
— Arie Slob (@arieslob) October 26, 2020
Voor de duidelijkheid: ik zal me laten testen zodra ik klachten krijg. Die heb ik nu niet. De komende dagen ben ik in quarantaine.
— Arie Slob (@arieslob) October 26, 2020
13.30: Opnieuw 41 deelnemende landen op Eurovisiesongfestival
Het volgende Eurovisiesongfestival, dat in mei wordt gehouden in Rotterdam, telt opnieuw 41 deelnemers. Alle landen die zich dit jaar hadden ingeschreven voor de editie die vanwege corona werd geannuleerd, keren terug. Dat heeft de organisatie van NPO, NOS en AVROTROS maandag bekendgemaakt.
Van de 41 deelnemers doen 35 landen mee aan de twee halve finales op 18 en 20 mei. Nederland staat vanwege de winst van Duncan Laurence in 2019 al in de finale, samen met de zogenaamde ‘big five’ – Frankrijk, Duitsland, Italië, Spanje en het Verenigd Koninkrijk.
41 landen doen volgend jaar mee aan het Eurovisie Songfestival; dit zijn dezelfde 41 landen die ook dit jaar zouden strijden om de winst!
⬇️https://t.co/xbL0Sli9Lo pic.twitter.com/RRYPaNIyGw— Songfestival (@songfestival) October 26, 2020
11.15: Leden Eerste Kamer gaan minder reizen vanwege coronacrisis
Leden van de Eerste Kamer hoeven de rest van het jaar niet fysiek aanwezig te zijn om zich te melden voor een plenaire vergadering. Door het mogelijk te maken de presentielijst digitaal te ondertekenen, kunnen senatoren onnodig reizen tijdens de coronacrisis voorkomen.
Een ruime meerderheid steunt een voorstel dat SP-senator Tiny Kox hiertoe dinsdag indient. Vergaderingen worden wel nog steeds fysiek gehouden.
09.20: Strenge lockdown Melbourne is woensdag afgelopen
De strenge lockdown in de Australische metropool Melbourne en delen van deelstaat Victoria loopt woensdag na maanden af. De horeca heropent en mensen mogen weer zonder beperkingen hun huis uit. Maandag is voor het eerst sinds 9 juni geen enkele nieuwe coronabesmetting vastgesteld.
07.50: Minder nieuwe coronabesmettingen in Duitsland
Het aantal nieuwe besmettingen met het coronavirus in Duitsland is de afgelopen 24 uur met 8685 gestegen. Dat meldt het Robert Koch Instituut (RKI) voor infectieziekten maandag. De stijging is minder dan een dag eerder toen 11.176 nieuwe gevallen werden gerapporteerd.
Zaterdag ging het nog om 14.714 nieuwe gevallen. Dat was een record.
07.45: ‘Steeds lastiger voor basisscholen om lessen op orde te houden’
Met de stijgende coronabesmettingen wordt het steeds lastiger voor basisscholen om hun lessen op orde te houden. Dat is de conclusie van een peiling van het NOS Jeugdjournaal waarop ruim vijfhonderd basisscholen reageerden.
Van de scholen die reageerden, geeft bijna 80 procent aan dat er geen of niet altijd vervanging is als er leraren uitvallen door klachten of een besmetting. Soms lukt het nog om een onderwijsassistent in te zetten, klassen samen te voegen of de directeur noodgedwongen voor de klas te zetten, maar een deel van de basisscholen ontkomt er niet aan om klassen naar huis te sturen.
6.15: Nederland mogelijk op slot als besmettingen op blijven lopen
Draconische maatregelen zoals een avondklok of een volledige lockdown zijn scenario’s waar Nederland rekening mee moet houden als het aantal coronabesmettingen de komende week niet afvlakt.
Dat melden Haagsen bronnen aan de NOS.
01.00: Spanje pakt het drastisch aan: land krijgt avondklok tot mei 2021
In Spanje blijven de besmettingen oplopen. Het land wil – net als iedereen – zo snel mogelijk van het virus af. Daarom besloot de ministerraad zondag om voor het hele land, behalve de Canarische eilanden, een avondklok in te stellen die tot 9 mei volgend jaar duurt.
Wat betekent die avondklok? Inwoners mogen tussen 23.00 en 6.00 uur niet op straat zijn, behalve voor werk.
Comprendo la angustia de la ciudadanía. Es difícil vencer la preocupación y sobreponerse al cansancio ante la situación. Por eso, os doy las GRACIAS. Necesitamos disciplina, lo mejor de cada uno y la fuerza de todos y todas. Y así, lo conseguiremos. Unidos frente al virus. pic.twitter.com/pBhhqTJY4u
— Pedro Sánchez (@sanchezcastejon) October 25, 2020
Lees ook
‘Coronacrisis zorgt voor grotere en betere kerstpakketten’