Continu aandrang, om de haverklap blaasontsteking en minimaal drie keer per nacht eruit om te plassen. Welkom in de wereld van Femke Aertssen.
Sinds 2016 weet Femke dat ze interstitiële cystitis heeft, kortweg ic. We belden met haar in het kader van Nationale Plasdag, die vandaag plaatsvindt.
Beïnvloedt ic je sociale leven?
“Als ik pijnlijke drang heb, móét ik plassen. Ik reageer slecht op cafeïne en alcohol. Als ik ‘gezellig’ een wijntje drink, weet ik dat ik pijn krijg en om de vijf minuten naar de wc moet. Ik drink sowieso bijna niets als ik ergens naartoe ga waar geen toilet is, ook al weet ik dat het slecht is. Tijdens lange autoritten stop ik bij tankstations. Zijn die er niet, dan stop ik langs de weg. Ik weet dat er mensen met ic zijn die het niet doen, maar ik plas overal. De keuze is heel gemakkelijk: het is in de bosjes of in je broek. Af en toe mag ik wel wat drankjes doen van mezelf, ik wil niet alleen maar thuis zitten.”
Je bent dus ook gewoon aan het werk?
“Ja. Ik ben keihard voor mezelf en werk gewoon fulltime. Werk is afleiding, net als sporten. Dan kan ik de pijn negeren. Anders ben ik er constant mee bezig en heb ik meer last.”