De Algemene Beschouwingen zijn weer in volle gang. Dat betekent veel zware materie, maar óók hilariteit en memorabele uitspraken.
Tien punten voor wie zich al deze opmerkelijke momenten nog herinnert.
1. De VOC-mentaliteit
In 2006 wil Jan-Peter Balkenende aanzetten tot wat meer optimisme in de tent. “Nederland kan het weer! Die VOC-mentaliteit, over grenzen heen kijken, dynamiek!” De uitspraak van de toenmalig minister-president viel niet bij iedereen in goede aarde, omdat de VOC-tijd sterk samenhangt met het ontstaan van kolonisatie. Hij wordt er nog altijd tegen wil en dank aan herinnerd.
Pas de privacy manager instellingen aan om dit YouTube item te kunnen bekijken.
2. Het nietje
In 2009 confronteerde Alexander Pechtold CDA-fractievoorzitter Pieter van Geel met het uitblijven van échte grote stappen. Hij hield ter illustratie alle onderzoeken die het kabinet had uitgevoerd onder zijn arm. Van Geel antwoordde dat die papieren eerst ‘in samenhang’ gelezen moesten worden. Waarop Pechtold legendarisch terugkaatste: “Zal ik er een nietje doorheen slaan?”
Pas de privacy manager instellingen aan om dit YouTube item te kunnen bekijken.
3. Normaal doen
Tijdens de beschouwingen van 2011 ging de boel er nogal verhit en informeel aan toe. Rutte nam afstand van de uitspraak dat de Turkse premier Erdogan een ‘islamitisch schaap’ is. Dat viel bij Wilders niet in goede aarde. “Doe eens normaal man!”, waren de befaamde woorden. Waarop Rutte droogjes reageerde dat de PVV-leider zélf maar even normaal moest doen.
Dat ook politici gewoon mensen zijn, werd tijdens de Algemene Beschouwingen van 2015 bewezen. Rutte en Pechtold konden hun – aanhoudende – lach niet bedwingen toen het over de onderhoudskosten van de Groene Draeck, het jacht van prinses Beatrix, ging.
Pas de privacy manager instellingen aan om dit YouTube item te kunnen bekijken.
Baudet hoopte vorig jaar dat Rutte nog van gedachte zou veranderen op een aantal punten, maar telt dat er van de 37 moties maar één wordt overgenomen door de regering. Waarop Rutte begint te lachen en vraagt of de camera’s even uit mogen. “Hij snapt het niet. Veel moties krijgen ‘oordeel kamer’. Dat betekent eigenlijk: we zijn het eens. Dit is een pijnlijk moment, dus ik ga gauw even door.”
Pas de privacy manager instellingen aan om dit YouTube item te kunnen bekijken.