Pech voor huisjesmelkers: particuliere verhuurders mogen binnenkort geen huurcontracten van één of twee jaar meer aanbieden voor studentenkamers.
Enkel voor uitwisselingsstudenten blijven dit soort contracten mogelijk.
Vast contract
Het wijzigingsvoorstel komt van D66 en SP en wordt vandaag aangenomen door de Tweede Kamer. Wel blijven campuscontracten toegestaan. Dat zijn huurcontracten die de duur van de studie omvatten, meestal vijf jaar, waarna oud-studenten plaatsmaken voor nieuwe.
Het amendement is een aanvulling op het wetsvoorstel van de PvdA en ChristenUnie om een tijdelijk contract te verbieden voor zelfstandige woonruimten. Een vast huurcontract wordt weer de norm, op een paar uitzonderingen na. Een meerderheid van de Kamer zal daar dinsdag ook voor stemmen. Hoewel de VDD tegen het wetsvoorstel is, vinden D66, CDA en ChristenUnie het wel een goed idee.
Studenten
D66 en SP misten in het initiatief de problemen die studenten steeds meer ervaren met hun kamers. Verhuurders bieden steeds vaker korte huurcontracten aan en dat zorgt voor veel stress en onzekerheid onder studenten, aldus SP-Kamerlid Sandra Beckerman en haar D66-collega Faissal Boulakjar. Studenten hebben in hun ogen juist een stabiele uitvalsbasis nodig in plaats van steeds op zoek te moeten naar andere woonruimte. Ook durven studenten vanwege die onzekerheid amper te klagen bij hun huisbaas over ernstige gebreken zoals lekkages of rotte kozijnen.
Sinds het in 2016 mogelijk werd om tijdelijke huurcontracten aan te bieden, worden er volgens D66 en SP amper meer (langdurige) campuscontracten aangeboden door huisbazen. Woningcorporaties gebruiken daarentegen juist campuscontracten voor studentenwoningen. Dit om de doorstroming op gang te houden en te voorkomen dat afgestudeerden te lang blijven wonen in de goedkopere studenteneenheden.