Veel mannen blijven akelig stil, nu abortus weer illegaal dreigt te worden in de helft van Amerikaanse staten, nota bene in ’the land of the free’. De veiligheid van vrouwen zou ons allen zorgen moet baren, daar moeten we gezamenlijk voor opkomen. Want ook in Nederland waart het antiabortussentiment weer rond en wordt er geregeld bij klinieken gedemonstreerd. Dus waarom hoor je progressieve mannen hier zo weinig over?
Ik denk dat het deels ongemak en onwetendheid is. Mannen weten vaak schrikbarend weinig van de vrouwelijke anatomie, het onzekere verloop van een zwangerschap en de ontwikkeling van een foetus. De verantwoordelijkheid van anticonceptie wordt meestal ook bij vrouwen gelegd – terwijl mannen toch echt die zwangerschappen veroorzaken. Omdat mannen zeggen dat ze seks fijner vinden zonder condoom, moeten vrouwen aan de pil of een spiraaltje gebruiken. Als het dan toch misgaat, is het haar probleem.
Dat gebrek aan kennis en inlevingsvermogen heeft mannen er niet van weerhouden de lichamen van vrouwen te reguleren. Hoe belachelijk dat is, bewees Kamala Harris al in 2018, toen ze nog senator was. In haar verhoor van de omstreden opperrechter Brett Kavanaugh, nu medeverantwoordelijk voor het terugdraaien van het recht op abortus, vroeg Harris: “Kunt u een wet noemen die overheden de macht geeft om beslissingen te nemen over het mannelijk lichaam?” Kavanaugh stond met zijn mond vol tanden, want zo’n wet bestaat niet.